E-Kitap Neden Hâla Yaygın Değil?

Alışverişden banka işlemlerine,iletişim kurmaktan iş görüşmelerine kadar her şeyimizi internet aracılığyla halleder olduk. Peki bir çoğumuzun bağımlısı olduğu, henüz avrupa düzeyinde olmasa da hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan kitap okuma işlemi neden arzu edilen seviyede değil?

E-kitap,yani kitapçıdan gidip alabileceğimiz romanların,öykülerin veya okullarda kullandığımız ders kitaplarının dijital ortama aktarılmış hali keşfedileli aslında çok olmadı. Fakat fikrin orjinalliği açısından bir an önce yaygınlaşacağı öngörülüyordu. Ancak henüz oyunlar oynadığımız,günün büyük bölümü surf yaptığımız bilgisayarlarımızda, telefonlarımızda veya tabletlerimizde kitap okumak fikri galiba millet olarak bize pek makul gelmedi. E-kitaba olumlu yaklaşanlarımız bile bir kitabı elinde tutmak,sayfalarını karıştırıp kitap kokusunu içine çekmek yerine telefonumuzdan ekranı kaydırarak kitap okumayı pek tercih etmiyor haliyle. Peki internetten kitap okumaya karar verirsek ne gibi işlemler yapıyoruz?

E-kitap satışı yapan siteler genelde ‘e pub’ veya ‘mobi’ olmak üzere iki format kullanıyor. Bu formatları çoktandır kullandığımız ‘pdf’lere benzetebiliriz.Kitapp satışı yapan bir çok site artık kitapları e-kitap formatında da satışa sunuyor ancak neredeyse normal kitap ile aynı fiyata satılan e-kitaplar daha az tercih ediliyor.

Ayrıca zaten satış yapan sitelerin az olması ve satışı yapanlarında e-kitapların yeteri kadar reklamını yapmaması bu sistemin dezavantajlarından sayılabilir. Bunun dışında ders kitapları ve hazırlık kitaplarının e-kitap olarak kullanılması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ‘EBA’ sitesiyle öğrencilerine bu imkanı sunuyor.

Şimdilik çok rağbet görmese de kim bilir ileride bütün kitapları ‘E-kitap’ olarak okuyabileceğiz,böylece onlarca sayfadan tasarruf edip daha az ağacın kesilmesine vesile olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir