Twitter Önemli Noktalar

twitter önemli noktalar

Mikro blog kavramının dünyadaki en popüler temsilcisi olan Twitter, sadece kişilerin kendi görüş ve düşüncelerini 140 karaktere sığdırarak paylaştığı bir blog değil; artık şirketlerin ve hatta ülke yöneticilerinin de hedef kitleleri ile direkt iletişime geçebildikleri önemli bir internet projesidir. Ve etkisi o kadar büyüktür ki; toplumsal olaylarda örgütleşmeden tutunda, ülke yöneticilerini koltuktan edecek kadar etkili bir protesto ve ifade platformudur. Son senelerde, ülkemiz de dâhil olmak üzere birçok toplumsal olayların kitleleri organize edebilen özelliğini sıkça göstermiştir.

Popülaritesi nereden geliyor?


Twitter’ın her geçen gün artan popülaritesinin birinci sebebi; internet kullanıcılarının kolayca bir hesap edinebilmelerinin yanı sıra; kişisel kullanıcılar için ırkçı, terör, pornografik ve ulusal suçlar kapsamına girebilecek paylaşımları haricinde sınırlarının çok geniş olmasıdır. Birçok ülkede yasaklanmaya kalkışılmasına rağmen, çeşitli yöntemlerle iletişime geçilebilmenin kolay olduğu bir sitedir.  Amerika dışında; genel üye kitlesinin @’ından fazlasını oluşturan Japonya, Almanya, Fransa, Kanada, Tayvan ve daha birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden üye kitlelerine sahip olmasıdır.

Dünya’nın görsel medya aracılığı ile tanıdığı oyuncu, futbolcu, siyaset adamı ve müzik insanlarının yanı sıra; sıradan bir insanın dahi milyonlara ulaşan takipçilere ulaşması mümkündür. Bu sebeple; saklı birçok yeteneğin veya sessiz çoğunluğun sesi olmayı seçenlerin biranda parlayabildiği bir mecradır. Buda hem kitleleri yönlendirebilme özelliği katmakta insanlara, hem de ticari amaçlı kazançlar sağlamasına sebep olmaktadır.  Şuan siz bile standart bir internet kullanıcısı olarak siteye üye olduğunuzda; doğru adımları atabildiğinizde geleceğin potansiyel fenomenlerinden birisi olmuş oluyorsunuz.


Site içerisinde; kişileştirme özellikleri bir hayli gelişmiştir. Kendi dilinizi, kendi blog sayfanızın arka plan ve profil resimlerini, şahsi iletişim bilgilerinizi ve hakkınızda kısa tanıtımları kolayca yayınlayabileceğiniz gibi; dilediğiniz kişileri takip listenize eklediğinizde alacağınız onay ile onunla birebir iletişime de geçebilirsiniz. Gerçi son zamanlarda birçok ünlü; hesaplarını gizli olarak yayına almakta ve tüm paylaşımlarını takip listesinde olmayanlarla paylaşmadığını düşünürsek; ulaşmanız o kadarda kolay olmayacak gibi 🙂
 

Sık sık duyuyoruz, Trend Topic ( TT ) nedir?

İlk defa bunu duyanlar, bu kısaltmanın Türk Telekom anlamına geldiğini düşünebilir J Fakat TT aslında Trend Topic kelimelerinin kısaltılmışıdır. ( Trend = Popüler – Topic = Konu )

Trend Topic , Twitter’ın dünya dilleri litaratürüne soktuğu “ Hashtag “ özelliği ile yapılabilen, bir özelliktir. Örnek vermek gerekirse; genelde o günün en önemli gündemi bir milli maç varsayalım. #HepimizMilliTakiminYanindayiz gibi bir hastag başlığı attığımızda; yazacağımız mesaj içeriğinin Retweet ( Yeniden Twittleme veya Zincirleme Twit’te denebilir ) ile birçok kullanıcı tarafından kendi hesaplarından mesaj atmalarıyla oluşturulur.  Ayrıca, diğer sosyal medya hesaplarında da olduğu gibi paylaşılan mesajın veya içeriğe “ Like “  atılması da daha hızlı TT olmasına yardımcı olur. ( Like = Beğeni ) Tabi bu yöntem artık günümüzde; organik ( doğal yöntemlerle ) olarak yapılmasının yanı sıra; suni olarak ta yapıla biliniyor. İşte bu da; insanlara Twitter üzerinden maddi kazanç sağlama imkânı sunuyor.

Günde milyonlarca kullanıcının üstelik aynı anda online ( siteye bağlı ) olduğunu düşünürseniz; yapılacak bir TT kampanyası ciddi geri dönüşler alınmasını sağlayabilir. Bu konuda hizmet veren firma ve kişilere internet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi; PR hizmeti veren firma ve ajanslar tarafından da bu hizmet sağlanabilir. Varsa ilgi çekeceğine inandığınız proje, hizmet veya ürünleriniz internet üzerinden pazarlanmasında çok etkili bir yöntem olduğunu belirtelim.

Kişisel hesabımızın güvenliği

Her Twitter kullanıcısı öncelikle, Twitter ‘ı sosyal iletişim, üslubuna uygun fikir belirtme ve pazarlama – satış aracı olarak kullanabileceğini bilmeli. Hayranı olduğunuz kişileri, kurumları, devlet başkanlarını veya siyaset adamlarınızı takip edebilir, onlar hakkında düşündüklerinizi açıkça belirtebilirsiniz. Ama bunu kesinlike kaba kuvvet barındıran ve küfre varan sözcüklerle dile getirmemelisiniz. Zira günümüzde birçok mahkeme davalarının konusu hep sosyal medya aracılığı ile şantaj, tehdit ve hakaretten kaynaklanmaktadır.

Bunun yanı sıra; ayarlar sayfasına geldiğinizde zaten açık açık yönlendirmeler ve açıklamalar var form içerisinde. Şifre güvenliğiniz için, sıfırlama mailleri konusunda iletişim kurulacak iletişim bilgilerini paylaşmayı unutmayın. ( Telefon numaranız özellikle bu konuda bir cankurtaran olacak. ) Bunun yanı sıra; telefonunuzda uygulamanızın açık olduğu zamanlarda da; internette denk geldiğiniz “Daha çok takipçi kazanın“ türü uygulamaları kendi hesabınızla ilişkilendirmemeye çalışın. Bu tip uygulamalar farkında varmadan kişisel bilgilerinize erişebilecek art niyetli yazılımlar barındırıyor olabilir. Sizin adınıza twit atabilir, sizin adınıza olmayacak kişileri takibe alıyor olabilir.

Bunun yanı sıra; kullanıcı sözleşmesinde yapmayacağınızı vaad ettiğiniz bazı aktivitelerden de mutlaka kaçının. Taciz, tehdit, küfürlü sataşma ve terör propagandaları gibi durumlarda; hesabınızın aniden askıya alınmasına sebep olabilir. Askıya alınan hesaplarında neredeyse birçok özelliği kısıtlanmaktadır. ( Twit atma, takip etme, retweet yapma vs… gibi ) Kısıtlanan hesaplarında kurtarılması biraz zaman ve emek almaktadır.
O açıdan, ilk başta bu tip davranışlarda olmamanız hesap güvenliğiniz için iyi olacaktır.

Twitter her geçen gün kendini geliştirmekte, piyasadaki rakiplerinin bir adım önünde yer almak için yenilikler getirmektedir. Bu tip yenilikler hem daha zevkli deneyimler yaşamanıza sebep olur, hem de kendinizi ifade etmenizde daha etkili yöntemler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir