Yeni Bir İş Olarak Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya günümüz dünyasında çok yeni bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son birkaç yıldır daha önce hiç olmadığı kadar popülarite kazanmış ve insanların yaşamını etkisi altına almaya başlamıştır. Pek çok kişi akla gelebilecek her türlü modayı sosyal medya aracılığıyla takip etmektedir. Temel tüketim ihtiyaçları dahil neredeyse tüm sektörler talep kitlesine ürünlerini bu alanlarda tanıtmakta ve sunmaktadır.

Hal böyle olunca sosyal medya ağına sahip olan tüm pazarlayıcı konumundaki firmalar ve kişiler, sosyal medya hesaplarında yapacakları herhangi bir paylaşımın ürünlerinin tanıtım ve satışında nasıl etkili olabileceğini de bilmelidirler.

Satış yapan her kişi ya da kurum sosyal medya araçlarını kullanma konusunda uzman olmak zorunda değildir. Ancak bu konuda uzman olan kişi ya da kuruluşlarla çalışmak onlar için artı olacaktır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya uzmanı nosyonu bir meslek olarak ortaya çıkışı çokta uzun zaman önce değildir. Teknolojinin daha yeni yeni varlığını gösterdiği 2000’li yılların başında meslek olarak görülmeye başlamıştır. Sosyal medya uzmanları en başta kurdukları ve kullandıkları web siteleri en çok ziyaret edilen kişiler olarak görülmekteydi. Bu kişilerin belli takipçi kitlesi ve çevresi vardı. Bu şekilde markalaşmalarının daha hızlı olacağını anlayan dijital organlar bu kişilere reklam ve arz işlerinin nasıl olduğunu öğretip onları kendi bünyelerine almaya başladılar.

Sonuçta elde ettikleri satış verileri ve kar oranlarındaki memnun edici rakamlar bu akımın artık bir meslek olmaya başlamasını sağladı. Süreç içerisinde bu grup kişiler ciddi anlamda çoğalıp sosyal medya uzmanlığını bir meslek haline getirdiler.

Sosyal Medya Uzmanı Görevleri

Sosyal medya uzmanının ne yaptığı konusunda pek çok yanıltıcı bilgi mevcuttur. Sosyal medya uzmanının ne olduğundan önce ne olmadığını anlamak gerekmektedir.

Sosyal medya uzmanı web tasarımcı, grafik tasarımcı ya da yazılımcı değildir. Bu meslek grubundaki kişiler sürç içerisinde edindikleri bilgilerden ve yaptıkları işlerden çıkardıkları tecrübeler vasıtasıyla sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

Bir sosyal medya uzmanı şunları yapar:

  • Markaların sosyal medya hesaplarını en ideal şekilde oluşturur ve yönetir.
  • Sosyal medya Pazar ve stratejilerini oluşturur.
  • Markaya en uygun reklam ve tanıtım şeklini belirleyip ona göre düzenlemeler yapar.
  • Zamandan zamana iniş çıkış grafiklerini takip eder, değerlendirir ve duruma göre halihazırdaki stratejiyi sürdürür ya da geliştirir.
  • Hedef kitleyi tanır. Müşterinin ne isteğini iyice belirler ve ona göre birtakım stratejiler belirler.
  • Hedef kitle arasında bir marka bilinci oluşturur ve bu kitlede bir bağ kurmayı sağlar.
  • Belirlenen stratejilerin sonuçlarını analiz eder ve bir sonraki hedefi belirler.

Duruma bakıldığında günümüz dünyasında markalaşmak isteyen ya da markasını büyütmek isteyen bir kurumun yolu sosyal mecralarla mutlaka kesişecektir. Bir marka sahibinin sosyal medya uzmanı olması şart değildir ancak markalaşma sürecini en iyi şekilde sürdürmek için bu işi uzmanlıkla yapan kişilerle çalışmak büyük bir artı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir